۱۳۹۲ اسفند ۹, جمعه

اصغر فرهادی، نشان عالی هنر و ادبيات کشور فرانسه را دريافت کرد


اصغر فرهادی فیلمساز ایرانی نشان عالی هنر و ادبیات کشور فرانسه را از آن خود کرد. منابع خبری به نقل از وب سایت وزارت فرهنگ وارتباطات فرانسه، فرهادی روز گذشته این نشان عالی را از اورلی فیلیپتی وزیر فرهنگ فرانسه دریافت کرد.

براساس این گزارش،او برنده نشان افسری شده است؛ نشانی که همراه با یک گل پارچه ای تزئینی بر سینه چپ فرد برنده نصب می شود و هر ساله 60 نفر برنده آن اعلام می شوند.نشان عالی هنر و ادبیات فرانسه از سال 1957 هر ساله به کسانی اعطا می شود که مشارکتی چشمگیر در زمینه اعتلای فرهنگ، هنر و ادبیات داشته اند.

نشان عالی فرهنگ و هنر بخشی از جایزه ˈنشان شوالیه ملی لیاقتˈ است که توسط ژنرال دوگل پایه ریزی شد.فرهادی با فیلم ˈگذشتهˈ درجشنواره فیلم کن شرکت کرد و برنیس بژو بازیگر زن این فیلم، توانست جایزه بهترین ایفای نقش اصلی زن را برای بازی در این فیلم دریافت کند.

اصغر فرهادی سال 2012 با ساخت فیلم ˈجدایی نادر از سیمینˈ توانست به شهرتی جهانی دست پیدا کند.درجشنواره فیلم برلین خرس طلایی بهترین فیلم به جدایی نادر از سیمین رسید و بازیگران زن لیلا حاتمی و ساره بیات و بازیگران مرد پیمان معادی، شهاب حسینی، علی اصغر شهبازی و بابک کریمی این فیلم توانستند همگی به شکل مشترک جایزه خرس نقره ای را دریافت کنند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر