۱۳۹۲ دی ۲۴, سه‌شنبه

درخواست تشکیل "کمیته دفاع از کارگران زندانی مهاباد


بعد از ابلاغ احکام صادره سه کارگر زندانی اهل شهرستان مهاباد از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی این شهر، خانواده این سه زندانی درخواست تشکیل "کمیته دفاع از کارگران زندانی مهاباد" دارند.
 خانواده سه کارگر کُرد محکوم به زندان "محمد مولانایی"، "واحد سیده" و "یوسف آب خرابات" طی اطلاعیه‌ای (اطلاعیه شماره یک) از کلیه آزادیخواهان و فعالین کارگری درخواست تشکیل کمیته‌ای برای دفاع از حقوق کارگران زندانی مهابادی با عنوان "کمیته دفاع از کارگران رندانی مهاباد" کردند. متن اطلاعیه خانواده‌های این سه زندانی به شرح زیر است.

اطلاعیه شماره یک
کارگران! مردم شریف و آزاده!
بدین‌وسیله ما خانواده‌های فعالین کارگری دستگیر شده در مهاباد، به اطلاع می‌رسانیم که در 18/6/1392، احکام صادره از طرف شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی شهرستان مهاباد درباره همسران ما که در دیماه 1391در شهرستان مهاباد دستگیر شده بودند، به شرح زیر به وکیلشان ابلاغ شد:
1– محمد مولانایی، یک سال زندان تعزیری
2– واحد سیده، 2 سال زندان تعزیری
3– یوسف آب خرابات، دو سال زندان تعزیری
چنان که در متن تک تک دادنامه‌های صادره برای آنان آمده است "احکام فوق به استناد ماده 610 قانون مجازات اسلامی صادر شده" که متن آن چنین است:
"هر گاه دو نفر یا بیشتر اجتماع و تبانی نمایند که جرایمی بر ضد امنیت داخلی یا خارج کشور مرتکب شوند یا وسایل ارتکاب آن را فراهم نمایند، در صورتی که عنوان محارب بر آنان صادق نباشد، به دو سال تا پنچ سال حبس محکوم خواهند شد."
و ماده 46 که متن آن چنین است:
"در جرایم قابل تعزیر هر گاه فعل واحد دارای عناوین متعدده جرم باشد، مجازات جرمی داده می‌شود که مجازات آن اشد است."
مستندات دادگاه برای صدور احکام فوق دو دسته‌اند: اول "گزارش و تحقیقات جامع و کامل اداره اطلاعات شهرستان مهاباد" و دوم "اقرار و اعتراف صریح" متهمان.
به نظر ما هیچ‌یک از دو مستندات فوق، دادگاه را مجاز به صدور احکام بالا نمی‌کند و دلایل ما به قرار زیر است.
با توجه به نکات بالا، از نظر ما احکام صادره فوق براساس عرف جنبش بین‌المللی کارگران و چه حتی براساس قوانین داخلی حاکم، هیچ‌گونه توجیه قضائی و حقوقی ندارد و به کلی بی پایه و اساس است. از همین رو، ما این احکام را ناعادلانه می‌دانیم، آن‌ها را محکوم می‌کنیم و حق هرگونه اعتراض را برای خود قایل هستیم.
براساس این حق و با توجه به درخواست‌ها و مراجعات مکرر اقشار مختلف مردم، مبنی بر اعلام آمادگی برای اعتراض به احکام صادره، ما ضمن به رسمیت شناختن حق هرگونه اعتراض مستقل برای تمام گروه‌های اجتماعی، صنفی و سیاسی پیشنهاد می‌کنیم که کمیته‌ای به نام "کمیته دفاع از حقوق کارگران زندانی مهاباد" متشکل از کارگران، معلمان، دانشجویان، زنان، حقوقدانان، نویسندگان، دانشگاهیان و گروه‌های اجتماعی دیگر برای سازماندهی اعتراض به احکام ناعادلانه و غیر قابل توجیه فوق تشکیل شود.

21 دی‌ماه 1392 – 11 ژانویه 2014
مریم صفریانی، همسر محمد مولانایی
زینب ایزد دوست، همسر واحد سیده
شادی رسولی، همسر یوسف آب خرابات

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر